SEC, Kripto Şirketlerine 5 Milyar Dolarlık Cezayı Açıkladı: 2023 Mali Yılında Rekor Dava Sayısı

SEC, Kripto Şirketlerine 5 Milyar Dolarlık Cezayı Açıkladı: 2023 Mali Yılında Rekor Dava Sayısı

Gündem
15 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
116
2023 mali yılında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto sektöründeki birçok şirkete toplamda yaklaşık 5 milyar dolar para cezası verdiğini duyurdu.
sec

Bloomberg’ün haberine göre, bu cezalar, Ekim 2022 ile 30 Eylül 2023 arasında uygulanan ve 5 milyar doları aşan miktarla tarihsel bir yüksekliği temsil etti. SEC’in açıklamasına göre, 2022’ye kıyasla bu dönemde yüzde 3’lük bir artışla toplamda 784 dava açıldı.

Özellikle kripto sektöründeki önde gelen isimlere yönelik açılan davalar dikkat çekiyor. SEC, 2023 mali yılında kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao ve ABD’deki en büyük kripto para borsası Coinbase’e dava açtı. Sam Bankman-Fried’e yönelik açılan dava ise Adalet Bakanlığı’nın daha geniş kapsamlı suçlamalarının gölgesinde kaldı.

Binance, Coinbase ve CZ suçlamaları reddederek dava açılmasının haksız olduğunu savunuyor ve davanın iptal edilmesini talep ediyor. SEC Başkanı Gary Gensler, göreve geldiği günden bu yana kripto para sektöründe düzenleme ve denetleme çabalarını artırarak sektördeki dolandırıcılık faaliyetlerine karşı mücadeleyi yoğunlaştırıyor. Gensler, kripto sektörünün daha sağlam bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak şeffaflık ve yatırımcı korumasını ön planda tutuyor.

Add a comment