FTX Çalışanının İddiaları: 275.000 Dolarlık Alacağını Olduğunu İddia Ediyor

FTX Çalışanının İddiaları: 275.000 Dolarlık Alacağını Olduğunu İddia Ediyor

Gündem
14 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
74
FTX'e dair iddiaları olan Ross Rheingans-Yoo, kendisine 275.000 dolar borcu olduğunu öne sürdü. FTX'in bağış kampanyalarına katkı sağlamak üzere eski bir Jane Street trader'ı olarak işe alınan Rheingans-Yoo, borsadan beklediği alacağı olduğunu iddia etti.
1493283

FTX’in bağış kampanyalarına katkı sağlamak üzere eski bir Jane Street trader’ı olarak işe alınan Rheingans-Yoo, borsadan beklediği alacağı olduğunu iddia etti.

Bloomberg’ün raporuna göre, FTX’in dolandırıcılık faaliyetlerine dair bilgi sahibi olduğu yönündeki suçlamaları reddeden Ross Rheingans-Yoo, 275.000 dolar talep ediyor.

Rheingans Yoo’nun iddiasına göre, FTX iflas etmeden iki ay önce Kasım 2022’de kendisine 375.000 dolar ödeme yaptı. Ancak iflasın ardından 275.000 dolarlık ikramiye ödemesi yapılmadı.

FTX’in yeni yönetimi, Rheingans-Yoo’nun Sam Bankman-Fried ve ekibine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Rheingans-Yoo, yeminli ifadesinde şu ifadeleri kullandı:

“Ben, FTX’in müşteri fonlarını kötüye kullandığını bilen ve bunu kolaylaştıran Sam Bankman-Fried’ın yakın çevresinin bir parçası değildim. SBF’nin dolandırıcılığı ile ilgili hiçbir bilgim yoktu.”

Rheingans-Yoo, FTX’in bağışlarını denetlemek üzere 2022 yılının başlarında SBF tarafından işe alındığını belirtti.

Ağır suçlamalar:

Rheingans-Yoo, 100.000 dolar taban maaşla işe alındığını ve Latona Bioscience’a liderlik etmesinin de görevleri arasında yer aldığını düşündüğünü ifade etti.

FTX’in iflas danışmanları, geçtiğimiz temmuz ayında Latona’nın FTX Vakfı ile birlikte Sam Bankman-Fried’ın kişisel itibarı için çeşitli yatırımlar ve bağışlar yapan bir şirket olduğunu iddia etti. Latona’nın FTX’in müşteri fonlarından 71 milyon dolar aldığı da iddialar arasında yer aldı.

Rheingans-Yoo, Latona’yı yönetme görevinin toplum üzerinde olumlu etki yaratacak hayır kurumlarını araştırmak olduğunu vurguladı.

Rheingans-Yoo’nun kalan parayı geri alıp alamayacağına dair karar, Delaware iflas hakimi tarafından verilecek.

Add a comment