Sahte XRP Başvurusu: ETF Onaylarını Nasıl Etkileyecek?

Sahte XRP Başvurusu: ETF Onaylarını Nasıl Etkileyecek?

Gündem
15 Kasım 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
161
Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, XRP fiyatlarının sahte BlackRock XRP Trust başvurusuyla yükselmesinin ardından, SEC'in ETF'leri reddetme olasılığına karşı şüpheli bir durum oluşturabileceğini belirtti
20230718_64b60a752ec08

Ancak, sektör gözlemcileri, bu durumun Amerika Birleşik Devletleri menkul kıymetler düzenleyicisinin spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’leri) onaylama veya erteleme kararını etkilememesi gerektiğini düşünüyor. Bu olay, 13 Kasım’da yaşanan XRP fiyat hareketini tetikleyen sahte BlackRock XRP Trust listelemesinden kaynaklanıyor.

Daha önce SEC, Bitcoin piyasasının manipüle edilebileceği endişesiyle spot Bitcoin ETF’lerini reddetmişti. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, sahte XRP başvurusunun SEC’in nihai kararı üzerinde çok az etkisi olmasını veya hiç olmamasını beklediğini vurguladı. Balchunas, “Bu durumun spot Bitcoin ETF’leriyle ilgili bir etkisi olacağından şüpheliyiz” dedi ve olayın SEC’in geçmişteki ret gerekçelerini doğrulayabileceğini belirtti: “Şüphesiz ki bu, SEC’in ‘dolandırıcılık ve manipülasyon’ gibi geçmişteki ret gerekçelerini doğrulayan kötü bir görünüm.”

13 Kasım tarihinde Delaware şirketler listesi web sitesinde görülen listeleme işlemi, BlackRock’ın “iShares XRP Trust” ile bir XRP borsa yatırım fonu oluşturmayı düşündüğünü gösterdi. Ancak, bu listeleme XRP fiyatlarında kısa vadeli bir sıçramaya neden oldu, ancak Balchunas ve BlackRock listeleme genel müdürü Daniel Schwieger gibi davranan kötü niyetli bir kişi tarafından yapıldığına dair ortaya çıkan kanıtlarla XRP fiyatı yeniden düştü.

Hukuk firması Piper Alderman’ın ortağı ve Blockchain Australia endüstri grubunun başkanı Michael Bacina, SEC’in bu olayı ETF başvurularını ertelemek için bahane olarak kullanmasının şaşırtıcı olacağını belirtti. Varlık yönetimi platformu Yield App’in patronu Lucas Kiely, sahte XRP başvurusunun SEC’i etkilemeyeceğini ve kripto topluluğunun sakinleşmesi gerektiğini vurguladı. Kiely, “Bu olayın SEC’in bu kararda herhangi bir rol oynaması pek olası değil” dedi.

Finder kripto analisti James Edwards, SEC’in geçmişte yatırımcıları “hileli ve manipülatif eylemlerden” korumak adına birkaç spot Bitcoin ETF’sini reddettiğini ifade etti. Edwards, bu durumun SEC’in görüşlerini doğrulayacağını belirtti. Ancak, Edwards, “Bu tür olaylar ABD’deki Bitcoin ETF çabalarını kolayca etkileyebilir” dedi ve ekledi: “BlackRock gibi ETF başvuru sahipleri, müşterilerini piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılıktan koruyabildiklerini göstermek zorunda kalacak ki, bu da kripto piyasalarının şeffaf olmayan yapısı göz önüne alındığında oldukça zorlu bir görev.” Sahte XRP Trust başvurusu, daha fazla soruşturma için Delaware Mahkemesi’ne sevk edildi. BlackRock, 9 Kasım tarihinde spot Ether ETF başvurusunda bulundu ve bu başvuru da Haziran ayında yapılan spot Bitcoin ETF başvurusu gibi onay beklemeye devam ediyor.

Add a comment