20 Milyon Dolarla Sırra Kadem Bastılar, Hem Yatırımcılar Hem de Çalışanlar Mağdur

20 Milyon Dolarla Sırra Kadem Bastılar, Hem Yatırımcılar Hem de Çalışanlar Mağdur

Gündem
3 Haziran 2022 tarafından Sundüs Çavuş
217
Yabancı sermayeli kripto para borsasında kullanıcıların hesapları çekim işlemine kapatıldı. Platformun kurucularının 20 milyon dolarla kaçtığı iddia edildi. Binlerce mağdurun olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda sadece yatırımcılar değil, şirketin 73 çalışanı da maaşlarını ve haklarını alamadığı için mağdur olmuş durumda. Hem yatırımcıların hem de çalışanların şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.
hbr

Kısa süre önce Türkiye’de faaliyete geçen yabancı sermayeli HUMEX isimli kripto para borsası, yüksek kar marjı vaat ederek günden güne kullanıcı sayısını artırdı. Kullanıcıların hesapları aniden çekim işlemine kapatıldı. Sırra kadem bastılar.

Avukat Mehmet Tufak Koçak, “Humingbırd teknoloji yatırım şirketi ülkemizde 2021 yılında faaliyete geçmiş bir şirkettir. Yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’ye geldiklerini söyleseler de ticaret sicilinden anlıyoruz ki 100 bin Türk lirası kadar bir sermayeleri var.

2 bin, 2 bin 500 kadar mağdur söz konu. Şirket çalışanlarıyla beraber iki bin altı yüz rakamına ulaşmış oluyoruz. Halihazırda eğer yatırımı devam eden varsa şu an para çekmeleri imkansız. Para çekimine kapalı sistem” dedi.

20 MİLYON DOLARLA KAÇTIKLARI İDDİA EDİLİYOR

Platformun kurucusu Franko Çonk Enrikuez ‘in ve CEO’su Tank Kaiçe’nin 20 milyon dolarla yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor. Çinli yöneticinin kendi ülkesinde dolandırıcılık suçundan hüküm giydiği ve bu nedenle Malezya vatandaşlığına geçtiği de iddialar arasında.

Mağdur yatırımcılar TRT habere konuştu. İşte yapılan açıklamalar: “Normalde akşamları karları çekebiliyorduk. Baktım akşam kar yatmış fakat çekme işlemini yapamıyorum. Parça parça olmakla birlikte 12 bin dolar kadar yatırmıştık maalesef.”

“Bir tanıdık vasıtasıyla duydum açıkçası. Duyduğumda da çok kar elde edebileceğimi düşündüm. Bunun üstüne de kredi çektim. Ev kredisine de girmiştik. Maalesef ki şu an ne bu krediyi ödeyebilecek durumdayım ne de çektiğim ev kredisini ödeyebilecek durumdayım.”

SADECE YATIRIMCILAR DEĞİL, ŞİRKETİN 75 ÇALIŞANI DA MAĞDUR OLDU

Mağdur çalışanların açıklamaları:

“Bizler hiçbirimiz maaşımızı almadık. Hiçbir hakkımızı alamadık. Zaten maaş gününde gittiler. Hiçbir hakkımız yok şu an. Yani biz de aslında herkes kadar mağduruz.”

“Öğlen molasından sonra şirkete döndük arkadaşlarımla birlikte bir gerginlik sezdik. Fakat hiç beklemediğimiz için hala daha olumlu düşünmeye devam ettik. Yaklaşık bir saat kadar bir süreç geçti. Ve ondan sonra artık gitmiş olabilecekleri durumunu düşünmeye başladık.”

Hem yatırımcıların hem de çalışanların şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Add a comment