Kripto Piyasası, ETF Onaylarını Hafife Alıyor Olabilir mi?

Kripto Piyasası, ETF Onaylarını Hafife Alıyor Olabilir mi?

Gündem
6 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
103
Analistler, kripto piyasasının spot Bitcoin ETF başvurularını yeterince ciddiye almadığını düşünüyor.
ong-guess-Kopyasi-2023-09-04T182906.878-680x340

Haziran ayında, varlık yönetimi şirketi BlackRock’ın ilk spot Bitcoin ETF başvurusu ile kripto para piyasası önemli bir döneme girdi. Ancak, 2023 yılının ilerleyen dönemlerinde, piyasada umutlar tükenmeye başladı ve ABD’de spot Bitcoin ETF başvuruları hız kazandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ETF’lere karşı sıkı bir tutumu olsa da, Grayscale’in geçen hafta kazandığı yasal bir zafer bu durumu frenlemiş gibi görünüyor.

Ancak, kripto para piyasasındaki düşüşler bir türlü sona ermiş değil. K33 adıyla bilinen eski Arcane Research’den analistler, spot Bitcoin ETF onayının, kripto piyasası tarafından gerektiği kadar ciddiye alınmadığını iddia ediyor. K33 Kıdemli Analisti Vetle Lunde ve Başkan Yardımcısı Anders Helseth, son üç ayın spot Bitcoin ETF onay şansını artırdığını ancak bu gelişmenin Bitcoin veya diğer temel kripto varlıklarının fiyatına yansımadığını belirtiyor.nalistler, Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı yasal zaferin ardından bile Bitcoin fiyatlarında bir artış görmemişken, herhangi bir ETF onayının Bitcoin ve piyasaya büyük yatırımlar çekeceğini ve BTC’deki alım baskısını artıracağını savunuyor. Bununla birlikte, raporda potansiyel bir spot ETF reddinin Bitcoin fiyatlarını etkileyebileceği belirtiliyor.

Lunde ve Helseth, spot ETF onaylarının artma olasılığını dikkate aldığımızda, piyasanın ETF’lere karşı yanlış bir bakış açısına sahip olduğunu söylüyorlar; ”Piyasanın yanıldığına kesinlikle inanıyorum. Bu, tüm hesaplara göre, bir alıcı piyasasıdır ve mevcut seviyelerde agresif bir şekilde BTC biriktirmemek pervasızlıktır.”

Öte yandan, Lunde ve Helseth, Ethereum (ETH) fiyatına dair olumlu düşüncelerini paylaşarak, ETH’nin önümüzdeki iki ay içinde Bitcoin’den daha iyi performans gösterebileceğini söylüyorlar. Vadeli işlemlere dayalı bir ETF listesi öncesinde güçlü bir ivmeden yararlanabileceğini belirtiyorlar.

Add a comment