Analistlere Göre, Aylık Stokastik Gösterge Düştü, Bitcoin Boğaları Gerilemeyle Karşı Karşıya!

Analistlere Göre, Aylık Stokastik Gösterge Düştü, Bitcoin Boğaları Gerilemeyle Karşı Karşıya!

Gündem
5 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
279
Fairlead Strategies'e göre, Ağustos sonunda Bitcoin aylık stokastik göstergesinde aşırı alımın sona erdiğini onaylayarak daha önce piyasa zirvelerini işaretleyen bir sinyal verdi
bull-market-6

Bitcoin (BTC) boğaları, aylık teknik bir gösterge olan “aşırı alım dönüşü” sinyali veren bir gösterge nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabilirler.

1950’lerde George C. Lane tarafından geliştirilen stokastik gösterge, yakın zamanda 80’in üzerinden aşağı döndü, bu da yukarı yönlü momentum kaybını gösteriyor. Gösterge, 0 ile 100 arasında salınır ve 80’in üzerindeki okumalar aşırı alım koşullarını ima eder. 20’nin altındaki okumalar ise tam tersini gösterir. Aşırı alım seviyelerinden aşağı yönlü bir dönüş, yukarı yönlü momentumun zayıfladığını gösteren sözde bir aşırı alım dönüşünü temsil eder.

Fairlead Strategies’ın kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton, Pazartesi günü müşterilere gönderdiği bir notta şunları söyledi: “Ağustos sonunda Bitcoin, aylık stokastik göstergesinde aşırı alımın sona erdiğini onayladı ve bu bir geri çekilmeyi gösteriyor. Bu düşüş, özellikle haftalık bulut modelinin üzerindeki direnci (~31.9K) artıran aylık bulut modelinin ağırlığı altında uzayabilir.” Bu yorum, Bitcoin’in son birkaç ayda “bulut direnci” olarak adlandırılan 31,900 dolarlık seviyeyi aşamamasına ve uzun, çizilen bir taban veya dibi işaret etmesine dikkat çekiyor. Stockton yazdı: “Uzun vadeli bir dönüşe doğru bir geri çekilme.”

Daha önceki aşırı alım dönemleri, 2021’in başlarında ve Aralık 2017’de önemli fiyat zirvelerini işaretledi.

Trend gücünü ve trend değişikliklerini ölçmek için kullanılan aylık MACD histogramı, sıfıra yakın bir düz çizgide, nötr uzun vadeli bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Sıfırın üzerindeki kesişmeler, momentumda boğa bir değişikliği gösterirken, sıfırın altına düşme, ayı bir trend değişikliğini temsil eder. Gösterge bir yıl önce dip yapmasına rağmen ve hala pozitife dönmemiş olup “sürdürülebilir bir yükseliş eğilimi henüz etkin değil” notunu düştü, dedi.

Bitcoin basın saati itibarıyla 25,700 dolar işlem görüyordu. Stockton’a göre, anlık destek 25,200 dolar seviyesinde görülüyor, 28,200 dolarlık 50 günlük basit hareketli ortalama ise önemli direnç noktası.

Add a comment