Arjantin Hükümeti, Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Enerjinin Peşine Düştü!

Arjantin Hükümeti, Bitcoin Madencilerinin Kullandığı Enerjinin Peşine Düştü!

Gündem
4 Ocak 2022 tarafından Sundüs Çavuş
133
Arjantin hükümeti, Bitcoin madenciliği şirketlerinin kullandığı elektrik tüketimini araştırmaya başladı.
Elektrik

2021 yılının son dönemlerinde meydana gelen elektrik kesintileri, Arjantin hükümetinin, Bitcoin madenciliği şirketlerinin kullandığı elektrik tüketiminin peşine düşmesine neden oldu.

Devlete ait elektrik şirketi Cammesa, elektrik tüketicilerine gönderdiği notta: ”Kripto para madenciliği yapıp yapmadıklarını” sordu. Şirketlerin bu faaliyetlerde bulunması durumunda, kullandıkları gerçek güç tüketimlerini açıklamaları gerektiğini belirtti.

Arjantin Hükümeti Yeni Tarifeye Geçmeyi Planlıyor

Konu ile ilgili yerel basında çıkan haberlere göre, Arjantin hükümeti, madencilerin bu enerji için daha fazla ödeme yapmasını sağlamak için harekete geçecek. Yani, yetkililer bu şirketler için yeni bir tarife planı başlatmayı ve kripto para madencilerinin doğrudan güç sistemine yatırım yapmasını sağlamayı planlıyor. Hükümet yetkilileri tarafından alınan bu yeni kararın, 80.000’den fazla vatandaşı etkileyen elektrik kesintilerinin önüne geçmek üzere alındığı dile getiriliyor.

Haberde ayrıca, bazı şirketlerin kripto para madenciliği operasyonlarını yürütmek üzere başka bölgelerdeki şirketlere ev sahipliği yaptığı belirtildi. Bunun da şebekeyi olumsuz yönde etkilediği açıklandı. Elde edilen verilere göre bu gibi faaliyetleri yapan işletmelerin sayısında artış olduğu ve bu sayının 200’ü geçtiği belirtildi.

Yapılan açıklamalarda bu gibi gizli operasyonların ortaya çıkmasının nedeninin, yatırımcıların vergilerden kaçınarak elde edebilecekleri kârlılık olduğu söyleniyor. 

Bilindiği üzere Bitcoin madencilik şirketleri, uygun fiyatlı enerji ihtiyaçları için Arjantin’e yönelmeye başladı. Buna en büyük örnek olarak; mega madencilik şirketi Bitfarms gösterilebilir.

Add a comment