Bitcoin Fiyatı Neden Sıkışmış Durumda?

Bitcoin Fiyatı Neden Sıkışmış Durumda?

Gündem
24 Ağustos 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
139
Son birkaç gündür Bitcoin fiyatı, dar bir fiyat aralığında hareket ederek neredeyse sabit kalmış durumda. Özellikle Federal Rezerv Başkanı Powell'ın Jackson Hole'daki konuşmasını beklediğimiz bu günlerde, Bitcoin'in piyasa hareketi sıkı bir aralık içinde seyrediyor. 23 Ağustos'ta başlayan bu durum, günümüzde de aynı seyrini sürdürüyor.
1434_aHR0cHM6Ly9zMy5jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS91cGxvYWRzLzIwMjItMDkvZDU0MmU3ZmMtMWZlMS00MmU0LWFiNTAtYWFmNTYyYWQyZjhmLmpwZw==

Tüm gözler Jerome Powell’ın bu konuşmasında

Son günlerde Bitcoin fiyatı, 25.800-26.300 dolar aralığında sıkışıp kalarak 19 Ağustos’tan bu yana neredeyse değişmeyen bir durum sergiliyor. Bu durum, kripto ticaretindeki %12,5’lik düşüş sonrasında tüccarlar arasında artan belirsizliği yansıtıyor.

Bitcoin piyasası, Federal Rezerv’in yıllık Jackson Hole toplantısının yaklaştığı bir dönemde sakinleşti. 25 Ağustos’ta Jerome Powell’ın global ekonomik görünüm ve faiz oranlarına dair görüşlerini paylaşması bekleniyor. Özellikle Fed’in temmuz ayı toplantı tutanakları, kalıcı enflasyon endişeleri nedeniyle eylül ayında bir faiz artışı ihtimalini gündeme getirdi.

Jerome Powell, temmuz ayındaki açıklamasında, ekonomik verileri yakından takip edeceklerini ve %2 enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydedene kadar kısıtlayıcı bir politika izleyeceklerini belirtti.

Aynı zamanda CME FedWatch Tool’a göre, faiz oranlarının 525-550 baz puan arasında sabit kalma olasılığı %84,5 olarak görülüyor.

Dolar istikrarını koruyor

ABD doları endeksi (DXY) grafiği de son zamanlarda istikrarlı bir seyir izliyor. Özellikle Jerome Powell’ın konuşması öncesinde artan faiz oranı beklentileri, dolar endeksini %0,2 artışla 103-103,68 aralığında sıkıştırdı. Temmuz ayının ortasından bu yana Bitcoin, dolar ile güçlü bir ters korelasyon sergiliyor. Bu durum, Bitcoin’in zirveleriyle doların dip seviyeleri arasında paralellik gösteriyor. Dolayısıyla doların istikrarlı seyri, Bitcoin’in gelecekteki adımları konusunda bazı belirsizlikler yaratıyor.

Ağustos ayının genellikle Bitcoin için istikrarlı olduğu bilinirken, Eylül ayının ilk pazartesi gününe kadar hareketli bir dönem beklenmiyor. Ancak bu dönemdeki aşırı satışlar, BTC fiyatında yükselişe neden olabilir.

Aşırı satışların etkisi

Bitcoin’in ağustos ayındaki fiyat düşüşü, göreceli güç endeksi (RSI) açısından ilginç bir duruma işaret ediyor. Haziran 2022’den bu yana RSI, aşırı satış bölgesinde kalıyor. Genellikle aşırı satışın görüldüğü RSI, fiyatta bir toparlanmaya işaret edebilir ve Bitcoin’in 26.500 – 27.500 dolar aralığına doğru toparlanma potansiyelini artırabilir.

RSI değerinin 30’un altına düşmesi, “aşırı satım” bölgesi olarak kabul edilir ve bu durum genellikle fiyatın yukarı yönlü hareket edebileceğini gösterir. Eğer yeni bir satış dalgası yaşanırsa, Eylül ayına kadar 24.750-25.350 dolar aralığı sonraki aşağı yönlü hedef olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

Add a comment