Bitcoin Tacirleri, Yenilenen Fiyat Durgunluğu Sırasında ‘Kuyruk Riski’nden Endişeli: Gözlemciler

Bitcoin Tacirleri, Yenilenen Fiyat Durgunluğu Sırasında ‘Kuyruk Riski’nden Endişeli: Gözlemciler

Gündem
28 Ağustos 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
66
Yenilenen fiyat durgunluğu ortamında, kripto piyasasındaki 'kuyruk riski'nden kaynaklanan endişeler Bitcoin tacirlerini etkilemeye devam ediyor.
Nature. Fog in dark forest.
  • Kuyruk riski, bir varlığın nadir olaylar sonucu mevcut fiyatından üç standart sapma kadar sapma riskini ifade eder. Bitcoin’e bağlı olan, mevcut fiyatın dışında kalan alım ve satım opsiyonlarının göreceli zenginliği, tacirlerin Bitcoin piyasasında ‘kuyruk riski’ni fiyatladığını gösteriyor.
  • Kuyruk riski, bir yatırımın ortalamadan üç standart sapmadan daha fazla hareket etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bitcoin’in fiyatı son dönemde %10’dan fazla düşüş yaşasa da ($26,000 civarında), tacirler hala Bitcoin’de böyle bir olayın yaşanabileceği endişesini taşıyor. Amberdata’ya göre, BTC’nin yıllık olarak hesaplanan yedi günlük tarihsel volatilitesi, 20 Ağustos’ta sona eren haftada %60’tan 26%’ya düşmüş durumda.

Kripto varlık yönetimi firması Blofin’in volatilite taciri Griffin Ardern, “Bitcoin’in kelebek endeksi yıllık zirveye çıktı. Bu, yatırımcıların ve piyasa yapıcılarının ‘kuyruk riski’ni hesaba kattığını gösteriyor,” ifadelerini kullandı. Kelebek endeksi, kripto borsası Deribit’in Bitcoin volatilite endeksi (DVOL) ile para oranı volatilitesini (ATM) karşılaştırarak, mevcut fiyatın dışında kalan yüksek vuruşlu alım opsiyonlarının ve düşük vuruşlu satım opsiyonlarının göreceli zenginliğini ölçer.

Yüksek bir endeks, mevcut fiyattan daha yüksek vuruşlu çağrı opsiyonlarına ve piyasa oranına göre daha düşük vuruşlu koyma opsiyonlarına olan talebin nispeten güçlü olduğunu gösterir. Diğer bir deyişle, bu, tacirlerin ‘kuyruk riski’ne veya belirsizliğe karşı olan hassasiyetini ifade eder.

Bununla birlikte, çağrı opsiyonları, alıcının belirlenmiş bir fiyattan ileri bir tarihte varlığı satın alma hakkını veren türev sözleşmeleridir. Satım opsiyonu ise varlığı satma hakkını verir. Bir çağrı opsiyonu alıcısı genellikle piyasanın yükselmesini beklerken, satım opsiyonu alıcısı ise düşüşe yönelir. Tacirler, ortalamanın üzerinde bir fiyat hareketini beklerken mevcut fiyatın dışında kalan opsiyonlara ilgi gösterirler.

Amberdata’nın türev direktörü Greg Magadini ise haftalık bülteninde, “BTC kelebek endeksinin incelenmesi, kanat seviyelerinin yüzde 90’ın üzerine çıktığını gösteriyor (kırmızı yatay çizgi). Dolayısıyla, açıkça görünen volatiliteye rağmen tacirler hala ‘kuyruk riski’ için prim ödüyorlar,” şeklinde konuştu. Bu endeks, kripto borsası Deribit’in Bitcoin volatilite endeksi (DVOL) ile para oranı volatilitesi (ATM) arasındaki bir oran veya yayılma olarak ifade edilir. DVOL, tüm opsiyonların fiyatlamasını dikkate alırken, ATM aracı, mevcut fiyatın dışında kalan opsiyonların fiyatlamasına dayanır.

Kuyruk riskinin bu şekilde fiyatlanması, genel makroekonomik belirsizlikle uyumlu bir görünüm sunuyor. Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, Cuma günü merkez bankasının %2 enflasyon hedefine ulaşma ve bunu sürdürme taahhüdünü teyit etti. Aynı zamanda, para politikasının beklenenden daha uzun süre sıkı kalacağına dair işaretler verdi.

Fed’in sıkılaştırma eğilimi, tahvil getirilerini 2007’den bu yana en yüksek seviyelere taşıdı. Yükselen getiriler genellikle kripto dahil riskli varlıkları baskı altına alabilir.

Magadini, “Jerome Powell’ın önemli bir görüşü, ‘enflasyonu %2’ye getirmek için ortalamanın altında büyüme gerekebilir’ şeklinde. Bu da, ekonomi ve iş piyasasında bazı sıkıntılara katlanmaktan çekinmediğini gösteriyor,” dedi.

Add a comment