BNB, Yasal Baskıların Etkisiyle Son Bir Yılın En Düşük Seviyesine Yaklaşıyor

BNB, Yasal Baskıların Etkisiyle Son Bir Yılın En Düşük Seviyesine Yaklaşıyor

Gündem
23 Ağustos 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
104
Kripto para devi Binance'in kendi yerel token'ı olan BNB, giderek artan regülatör baskıları nedeniyle düşüşünü sürdürüyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'in BNB token'ı, yasal düzenlemelere dair endişelerle beraber değer kaybetmeye devam ediyor.
binance-smart-chain-bsc-gitti-bnb-chain-geldi-760x475

Bloomberg tarafından sunulan verilere göre, bu kripto varlık son bir yılın en düşük seviyelerine yaklaşmış durumda.

BNB, son birkaç saat içerisinde yaklaşık olarak %3,6 oranında bir düşüş yaşayarak 203,59 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu durum, yıl içerisindeki düşüşünü yaklaşık %15 seviyelerine çekti.

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in yaşadığı düşüş, BNB’nin değer kaybının da temel sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak BNB hala, 32 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle dördüncü en büyük kripto para birimi olma unvanını elinde tutuyor. Binance’in özgün token’ı olan BNB, BNB Smart Chain üzerinde işlem ücretlerinin ödenmesi için aktif bir şekilde kullanılıyor.

SEC Davasının Etkisi Büyük

BNB’nin yaşadığı bu değer kaybının arkasında büyük ölçüde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Binance, Binance US ve Changpeng Zhao’ya yöneltilen davalardan kaynaklanıyor. Regülatör, Binance’i “çeşitli menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle” suçlamıştı.

Bu durumun ardından birçok kullanıcı, Binance platformunu kullanmaya son verdi ve bu da BNB’nin kullanımında doğal olarak bir düşüşe neden oldu.

Binance US, açılan davalardan sonra ABD’deki birçok banka işbirliğini askıya almak zorunda kaldı. Şu anda şirket, fiat paralarla ilgili sorunları çözmek için MoonPay ile bir işbirliği başlatmış durumda.

DeFi Llama tarafından sunulan verilere göre, kullanıcıların Binance platformunda tuttukları varlıklar son 24 saatte 310 milyon dolar azaldı ve toplamda 57,57 milyar dolara düşüş yaşandı.

Bu haberi yazdığımız an itibarıyla, BNB CoinMarketCap verilerine göre 207,20 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Add a comment