Kripto para piyasalarına ‘Biden’ darbesi

Kripto para piyasalarına ‘Biden’ darbesi

Gündem
5 Mart 2018 tarafından mehdii
258
Bitcoin fiyatları yaklaşık 5 gündür değer kaybederken, geçtiğimiz bu 5 işlem gününde 69 bin ile 58 bin 610 Dolar seviyeleri arasında hareket etti. Bitcoin fiyatlarında özellikle dün başlayan ve bugün daha da derinleşen sert düşüşün en önemli sebebi; ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onaylaması oldu. Kripto
download

Bitcoin fiyatları yaklaşık 5 gündür değer kaybederken, geçtiğimiz bu 5 işlem gününde 69 bin ile 58 bin 610 Dolar seviyeleri arasında hareket etti. Bitcoin fiyatlarında özellikle dün başlayan ve bugün daha da derinleşen sert düşüşün en önemli sebebi; ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi planının ilk aşamasını oluşturan yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketini onaylaması oldu. Kripto para sektöründe uzun süredir önemli bir tartışma konusu olan paketin içerisinde, kripto para vergi raporlama şartı da yer alıyor.

 

‘BROKER’ TANIMI GENİŞLETİLECEK

Biden’ın imzaladığı tasarıda kripto para piyasaları için en kritik konu, broker tanımının genişletilmesiyle ilgili  bölüm oldu. Geleneksel piyasalarda işlem yapan broker’lara benzer şekilde, kripto para piyasalarında işlem yapanlara da vergi raporlama şartı getirilecek. Ayrıca, kripto para piyasalarının yanında ‘madenci’ gibi toplulukları da kapsaması bekleniyor. Bundan sonraki adımda IRS’in (Amerikan Gelir İdaresi) yasada yer alan maddeleri nasıl yorumlayacağı takip edilecek. Bu gelişmelerin yanında, küresel ekonomide yaşanan gelişmeler risk iştahını baskılarken, bu durum kripto para piyasalarına da yansıyor. ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon rakamlarının yaklaşık 31 yılın en yükseği olmasına rağmen, ABD’de Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksinin 10 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politikalarına yönelik güvensizliğin sinyalini veriyor.

 

 

 

 

 

Add a comment