El Salvador, Bitcoin City Adında Şehir Kuracak

El Salvador, Bitcoin City Adında Şehir Kuracak

Gündem Teknoloji
23 Kasım 2021 tarafından Sundüs Çavuş
207
Bukele, ülkesinde kuracakları yeni şehrin duyurusunu yaptı. Şehrin maliyeti 300 bin Bitcoin olacak. Dünyada kripto para Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden ilk ülke olarak kayıtlara geçen El Salvador’da yeni bir karar alındı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkesinde “Bitcoin City” adında Bitcoin şehri kuracaklarını duyurdu. Bukele, düzenlediği Bitcoin partisinde ülkenin doğusundaki Conchagua Yanardağı’nın
bitcoin-2

Bukele, ülkesinde kuracakları yeni şehrin duyurusunu yaptı. Şehrin maliyeti 300 bin Bitcoin olacak.

Dünyada kripto para Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden ilk ülke olarak kayıtlara geçen El Salvador’da yeni bir karar alındı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkesinde “Bitcoin City” adında Bitcoin şehri kuracaklarını duyurdu.

Bukele, düzenlediği Bitcoin partisinde ülkenin doğusundaki Conchagua Yanardağı’nın etrafında dairesel şekilde “Bitcoin City” adında bir Bitcoin şehri kuracaklarını duyurdu.

HER ŞEY DİJİTAL OLACAK

Her şeyin dijital olacağı Bitcoin City’de iş ve teknoloji yatırımlarını kolaylaştırmak için ofis alanları, sosyal tesisler ve yeşil alanlar yer alacak.

Gelir vergisi uygulamasının olmayacağı açıklanan şehirde, sadece katma değer vergisi (KDV) alınacak ve toplanan vergilerin yarısı şehrin inşaasına yatırım yapmak için diğer yarısı da şehrin bakım ve onarımı için kullanılacak.

YANARDAĞIN ENERJİSİNDEN YARARLANACAKLAR

Bitcoin madenciliği için gerek enerjinin ise yanardağının jeotermal enerjisinden yararlanılacağı açıklandı.

Yaklaşık iki ay önce Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador’da halk, ekonomik sıkıntılar ile mücadele ederken, söz konusu proje birçok kesimin tepkisini çekti.

 

Add a comment