Kripto hedge fonu olan Pantera Capital, Bitcoin’in (BTC) halving döngüsüne yönelik fiyat tahminini açıkladı!

Kripto hedge fonu olan Pantera Capital, Bitcoin’in (BTC) halving döngüsüne yönelik fiyat tahminini açıkladı!

Gündem
24 Ağustos 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
56
Pantera, önümüzdeki dört yıl içerisinde BTC'nin halving döngüsünde 150.000 dolara yükseleceğine inanıyor. Bu öngörü, kripto para dünyasında büyük bir ilgi uyandırdı. Pantera Capital, geçtiğimiz günlerde yayınladığı "Blockchain Mektubu" adlı raporda, 2024 ve sonrası dönem için BTC fiyat tahminlerini daha yüksek bir seviyeye taşıdığını açıkladı.
halving

Pantera Capital, Beklentileri Yükseltti

Şirket, Bitcoin’in fiyat performansının büyük ölçüde halving döngülerine bağlı olduğunu belirtti. Pantera, önümüzdeki 12 ay içerisinde BTC’nin bir sonraki halving döngüsünü yaşayacağını göz önünde bulundurarak, Bitcoin’in fiyatının tarihsel döngülere uygun bir şekilde ilerleyeceğini öngörüyor.

Pantera, BTC/USD çiftinin her bir blok ödülü yarılanması ile birlikte, yaklaşık olarak eşit sürelerde bir döngü boyunca hem dip hem de zirve seviyelerine ulaşma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

”Geçmişe bakıldığında Bitcoin, halvingden yaklaşık 477 gün önce düşüşe geçer, ardından halvinge doğru yükselir ve sonrasında yukarı yönlü bir patlama yaşar. Halving sonrası rallilerin ortalama süresi ise yaklaşık 480 gündür. Benzer bir şekilde, 2022 ayı piyasasında yaşanan düşüşün, mevcut BTC fiyat döngüsünün dip noktasını işaret ettiği teorisi öne sürülüyor.”

Ayrıca Pantera, “Eğer tarih tekrar ederse, Bitcoin fiyatının 30 Aralık 2022’de dip yapması gerekiyordu” açıklamasını da paylaştı.

Pantera’ya göre ileriye dönük bakıldığında, Nisan 2024’teki halving tarihine kadar BTC/USD paritesinin yaklaşık 35.000 dolar civarında işlem görebileceği öngörülüyor.

2016 yılında yaşanan halvingin, yeni Bitcoin arzını önceki halvinge göre yalnızca üçte bir oranında azalttığını belirten Pantera, fiyat üzerindeki etkinin de benzer oranda gerçekleştiğine dikkat çekti. Pantera, “2020 halvingi ise yeni Bitcoin arzını bir önceki halvinge göre %43 oranında azalttı ve fiyat üzerinde %23 gibi önemli bir etki yarattı” şeklinde açıklama yaptı.

”Önümüzdeki halvingin 20 Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda, çoğu Bitcoin şu anda dolaşımda olduğundan, her halving yeni arzı neredeyse yarı yarıya azaltacaktır. Eğer tarih tekrar ederse, bir sonraki halvingde Bitcoin’in yarılanmadan önce 35 bin dolara yükselmesi ve yarılandıktan sonra ise 148 bin dolara çıkması bekleniyor.”

Ancak genel piyasa tahminleri, Nisan 2024’teki halvingden 480 gün sonra Bitcoin’in Temmuz 2025’e kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı yönünde.

Add a comment