Matter Labs CEO’sundan, “Ethereum Yüksek Mahkemesi” Fikri Ortaya Atıldı!

Matter Labs CEO’sundan, “Ethereum Yüksek Mahkemesi” Fikri Ortaya Atıldı!

Gündem
4 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
158
Master Labs'ın kurucu ortağı ve CEO'su Alex Gluchowski, Ethereum için benzersiz bir öneri olan "Ethereum Yüksek Mahkemesi" fikrini paylaştı.
ethereum-eth-teknik-analizi-5-ocak-2021

Gluchowski, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, geleneksel mahkemelere başvurmak yerine akıllı sözleşmeleri ele alabilecek bir Ethereum mahkemesi oluşturmanın ABD Yüksek Mahkemesi ile benzer bir işleyişe sahip olduğunu açıkladı.

Gluchowski, bu sistemin en önemli amacının, Ethereum protokollerini dışsal siyasi baskılardan korumak olduğunu ve bunun Ethereum’un rolünü güçlendireceğini belirtti. Önerisine göre, anlaşmazlıklar ve acil durum güncellemeleri için Ethereum’da bir hiyerarşik mahkeme sistemi oluşturulacak. Her protokol kendi yönetimini sağlayacak ve temyiz için özel sözleşmeler kullanacak.

Ayrıca, bir protokolde acil bir güncelleme yapılırsa, kullanıcıların bir üst mahkemeye itirazda bulunabilecekleri bir temyiz süresi öngörülüyor. Bu öneriye göre, protokoller, CourtUnchained veya JusticeDAO gibi mahkemelerde önemli meseleleri ele alacaklar ve mahkeme kararı verildikten sonra karşı tarafın itiraz etmek için Ethereum Yüksek Mahkemesine başvurabileceği bir düzen oluşturulacak.

Ancak Gluchowski, zincir üstü mahkeme sisteminin işleyebilmesi için güçlü bir toplumsal uzlaşıya ihtiyaç olduğunu da vurguladı.

Ayrıca, Gluchowski, belirli anlaşmazlıklar için çeşitli çözüm seçeneklerinin mevcut olduğunu da açıkladı. Özellikle, akıllı sözleşmelerde zaman kilitli özelliklerin acil durumlarda etkinleştirilmesinin uygun olmadığını belirtti. Gluchowski, bu sorunu çözmek için bir güvenlik konseyinin kurulmasının faydalı olabileceğine inanıyor.

Bir güvenlik konseyi, sözleşmeyi geçici olarak askıya alabilir ve acil bir yükseltme için bir token yönetim onayı gerektirebilir. Ancak, bu yaklaşımın kötü niyetli bir çoğunluğun sözleşmeyi kötüye kullanarak tüm varlıkları çalma riskini taşıdığını vurguladı.

Son olarak, Gluchowski, kendisi ve Matter Labs tarafından geliştirilen Ethereum katman 2 ölçeklendirme çözümü olan zkSync ekibinin, bu öneriyle ilgili araştırmaları memnuniyetle finanse edeceklerini ifade etti.

Add a comment