Neredeyse Bitcoin’in Kısa Vadeli Sahiplerinin %90’ı Zararda, Onchain Veriler Gösteriyor!

Neredeyse Bitcoin’in Kısa Vadeli Sahiplerinin %90’ı Zararda, Onchain Veriler Gösteriyor!

Gündem
23 Ağustos 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
158
Kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin neredeyse %90'ı zarar içinde kalmış durumda. "Mayıs 2021, Aralık 2021 ve bu hafta" gibi "üst ağırlıklı piyasaların" ardından zararda olan kısa vadeli sahip arzındaki keskin artışlar sıkça görülüyor.
3649824

Kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına duyarlı olan Bitcoin’in (BTC) kısa vadeli sahipleri, son fiyat düşüşünden sonra büyük ölçüde kripto varlıklarının altında kalmış durumda. Onchain verilere göre, piyasa değeri bakımından önde gelen kripto para birimi son haftada %10’dan fazla düşerek 26,200 dolar seviyelerine geriledi ve Kasım ayından beri en kötü performansını sergiledi. Satış dalgasıyla birlikte, kısa vadeli sahipler (STH’lar) veya coinleri 155 günden fazla tutmayan cüzdanlara sahip varlıkların %88.3’ü, gerçekleşmemiş zararlara dönüştü. Glassnode tarafından takip edilen verilere göre, 2.56 milyon bitcoin’in (66.5 milyar dolar) kısa vadeli sahipler tarafından kontrol edilen arzının yaklaşık olarak 2.26 milyon bitcoin’i, alım maliyeti giden piyasa fiyatının üzerinde bulunuyor.

Glassnode’un Pazartesi günü yayımlanan haftalık bültenine göre, “Mayıs 2021, Aralık 2021 ve bu hafta” gibi “üst ağırlıklı piyasaların” ardından zararda olan kısa vadeli sahip arzındaki keskin artışlar sıkça görülüyor. 2.56 milyon BTC’nin sadece 300,000 BTC’si (%11.7) hala karlı durumda. Ağırlıklı veya üst ağırlıklı piyasa, kazançlarını sağlamada zorluk yaşama ihtimali olan bir piyasadır ve bu durum, zararla karşılaşan kısa vadeli sahiplerin potansiyel olarak likidasyonu nedeniyle oluşur.

Bu zaten oluyor. Glassnode’a göre, piyasa fiyatının üzerinde alım maliyetine sahip olan kısa vadeli sahiplerin sahip olduğu coinlerin borsalara transferi, borsalara giren STH hacminin kayıp baskısını temsil eden “loss dominance” olarak adlandırılan bir gösterge, son zamanlarda arttı. Yatırımcılar genellikle pozisyonlarını likidite etmek veya türev işlemlerinde marjin olarak kullanmak amacıyla kişisel cüzdanlarından coinleri borsalara taşırlar.

Glassnode, “Bu hafta, 19,800 dolara kadar olan Mart satışına kıyasla en yüksek loss dominance okumasını gördük. Bu, STH grubunun hem varlıklarının altında kaldığını hem de giderek daha duyarlı olduklarını gösteriyor,” şeklinde açıklamada bulundu.

Marex Solutions’ın dijital varlıkların başkan yardımcısı Ilan Solot, kısa vadeli sahiplerin gerçekleşmemiş zararlarının şu anda piyasa için kritik sorunlardan biri olduğunu belirtti.

Solot, “Gerçek sorun, BTC için mevcut hassas piyasa yapısı, çünkü kısa vadeli sahiplerin hem fiyat hem de anlatı olarak zararda olduğu durumda.” dedi ve ekledi: “Kısa vadeli sahiplerin (%155 gün altı) neredeyse %90’ı gerçekleşmemiş zararlar yaşıyor ve bu genellikle satış baskısı ile ilişkilendirilir.” Solot, yükselen tahvil getirileri ve sıkı likidite koşulları nedeniyle spot-ETF anlatısının “hala onay olasılığının yüksek ancak ertelendiği” bir yöne kaydığını açıkladı.

Add a comment