Putin’in Emri Kripto Paraları Derinden Sarstı!

Putin’in Emri Kripto Paraları Derinden Sarstı!

Gündem
22 Şubat 2022 tarafından Sundüs Çavuş
109
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını tanımasıyla birlikte küresel piyasalar ve kripto paralarda sert düşüş yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin yüzde 7, Ethereum da yüzde 8'e yakın kayıplar gördü.
putin

Dünyanın günlerdir beklediği hamleyi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gerçekleştirdi. Rusya ve Ukrayna arasındaki soruna ilişkin Putin kartlarını masaya koydu ve uygulamaya başladı. Putin, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk’taki ayrılıkçı bölgelerini tanıma kararı aldı. Sonrasında ise bölgelere asker ve araçların girmesini sağladı.

Bu gelişme ile birlikte Hisse ve Kripto Para piyasaları kırmızıya dönmeye başladı. Başta ABD borsaları olmak üzere Asya borsalarında da kayıplar yaşandı. Olası bir çatışma senaryosu üzerinde durulması beklentisi nedeniyle zaten güçsüz seyreden kripto paralarda da iyice çözülmeler başladı.

FED ETKİSİ DE VAR

Kripto paralardaki düşüşün ana nedenini Rusya-Ukrayna sorunu oluştururken bir yandan da ABD Merkez Bankası Fed’in Mart ayında faiz artırımına gidecek olması da gerilemeyi tetikliyor. Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımı yapmayı hedefliyor. Bu durumda doların da değer kazanması bekleniyor.

REGÜLASYONLAR DA GELİYOR

Kripto para piyasalarında ülkelerin regülasyonları açıklamaya başlamaları ve çalışmaların son hızla devam etmesi de düşüşü beraberinde getiriyor. Regülasyonlar neticesinde alınacak kararlar kara para aklamayı engelleyip kripto para piyasalarını düzene sokacak.

MADENCİLİK FAALİYETLERİ DE YAVAŞLADI

Kripto para madenciliği faaliyetleri de ülkelerin baskıları nedeniyle yavaşladı. Enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ülkeler kripto para madenciliğinin yapılmasını engellerken madencilikten elde edilen gelirler de düşüşe geçti. Madencilik cihazlarının fiyatlarındaki artış, çip krizi ve enerji fiyatlarının yükselişinin yanında düşüş trendinden çıkamayan kripto paralara ilginin azalması, madencilikten elde edilen gelirin minimal seviyede kalmasına neden oluyor.

KORKU İKLİMİ YAYILIYOR

Birçok neden yüzünden toparlanamayan kripto para birimlerinde korku endeksi de güç kazandı. Korku endeksi 20 puan ile aşırı korku alanında bulunuyor.

BITCOIN AĞIR YARA ALDI

Lider kripto para birimi Bitcoin sert düşüşe devam ediyor. Tarihi zirvesinden yüzde 47 geride seyreden Bitcoin ayı piyasasından henüz kurtulamadı. Uzun süredir ayı piyasasının etkisinde olan Bitcoin saat 08:14 itibarıyla yüzde 7 oranında düşüşle 36 bin 630 Dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin’in dominansı ise yüzde 42.74 seviyesinde bulunuyor.

Add a comment