SEC, NFT’leri Hedef Alan İlk Yaptırımı Uyguluyor!

SEC, NFT’leri Hedef Alan İlk Yaptırımı Uyguluyor!

Gündem
29 Ağustos 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
71
Kurum, Impact Theory'nin NFT'lerinin kayıt dışı menkul kıymetler olarak satıldığına hükmetti.
nft

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Impact Theory’nin NFT’lerini kayıtsız menkul kıymetler olarak satıldığına hükmetti. Los Angeles merkezli bir şirkete, NFT’lerini satın alan yatırımcılara tazminat ödemesi için emir verildi. Yapılan işlemlerin yasadışı ve kayıtsız menkul kıymetler teklifi olduğu savunuldu. Bu, SEC’nin NFT ile ilgili ilk yaptırım eylemi oldu.

SEC’nin bulguları, regülatörlerin tüm NFT’leri menkul kıymet olarak değerlendirmeyi düşünmediğini gösteriyor; bu da eylemin potansiyel sonuçlarını sınırlıyor. Kaliforniya merkezli bir medya şirketi olan Impact Theory, SEC’nin menkul kıymet olarak değerlendirdiği üç farklı NFT teklifini yaklaşık 30 milyon dolar gelir elde ederek sattı. NFT’ler, Impact Theory ekibinin yatırımcıların koleksiyon ürünlerinden kar elde edeceğini vaat etmesi nedeniyle menkul kıymet olarak nitelendiriliyor. “Impact Theory, bir Kurucu Anahtar’ın satın alınmasını işletmeye yatırım olarak görmeleri gerektiğini vurgulayarak, Impact Theory’nin çabaları başarılı olursa yatırımcıların satın almalarından kar elde edeceklerini söyledi,” ifadesine yer veriliyor.

Impact Theory, NFT’leri satın alan yatırımcılara tazminat ödemek ve ellerinde kalan NFT’leri imha etmek üzere bir fon kurmayı kabul etti. Ayrıca, şirket emri gereği federal düzenleyicilere 6.1 milyon doların üzerinde ceza ödeyecek.

Add a comment