SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararlarını Ertelemesi, Grayscale Kazançlarını Sildi

SEC’in Spot Bitcoin ETF Kararlarını Ertelemesi, Grayscale Kazançlarını Sildi

Gündem
1 Eylül 2023 tarafından Elif Sivaslioglu
189
Bitcoin (BTC) fiyatı, spot Bitcoin ETF haberleri nedeniyle hızlı bir iniş çıkış yaşadı.
spot-bitcoin-etf-sec

BTC, bir günden kısa süre içinde Grayscale Investment’ın ABD merkezli düzenleyici kuruluş SEC’e karşı kazandığı mahkeme zaferinin etkisiyle yaşadığı hızlı yükselişin neredeyse tamamını geri verdi. BTC, 28.150 dolar seviyelerine yükselmiş ve boğa piyasası beklentisi oluşmuştu. Ancak SEC, ETF (Borsa Yatırım Fonu) kararlarını ertelemesi sonucunda BTC fiyatı tekrar 26.000 dolar seviyelerine geriledi.

29 Ağustos’ta, bir yargıcın SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunu keyfi ve haksız bir şekilde reddettiğine karar vermesiyle BTC’de yükseliş yaşanmıştı. Bu yükselişle birlikte BTC, iki haftanın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Ancak SEC, son günlerde yedi spot Bitcoin ETF başvurusunu erteleyerek Bitcoin’in değer kaybetmesine neden oldu. BTC, bir günden kısa bir süre içinde yaklaşık olarak yüzde 5’lik bir değer kaybetti. Bu durum, SEC’in Grayscale davasının intikamını almış gibi görünüyor.

Cointelegraph Markets Pro verilerine göre, Bitcoin fiyatı Grayscale zaferinin ardından sürdürdüğü 27.300 dolar seviyelerinden hızlı bir düşüşle 26.000 dolar civarına geriledi. Geçtiğimiz günlerde SEC, BlackRock, WisdomTree, VanEck, Bitwise, Valkyrie ve Fidelity gibi şirketlerin spot Bitcoin ETF başvurularını ve Invesco ile Galaxy’nin ortak fon başvurusunu erteledi.

Bazı uzmanlar, Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart da dahil olmak üzere, ETF başvurularının ertelenebileceğini öngörmüşlerdi. Ancak piyasa, erteleme haberi sonrasında BTC fiyatının düşüş yaşamasıyla karşılaştı. SEC’in bu son ertelemesi, önümüzdeki karar aşaması için 45 günlük bir süre belirliyor. SEC, bu süre sonunda başvuruları onaylama, reddetme veya tekrar ertelemeye alma yetkisine sahip olacak.

Add a comment