Ukrayna Merkezli Bitcoin Borsasında İşlem Patlaması!

Ukrayna Merkezli Bitcoin Borsasında İşlem Patlaması!

Gündem
28 Şubat 2022 tarafından Sundüs Çavuş
111
Ukrayna merkezli kripto borsası Kuna, tüm zamanların en yüksek işlem hacimlerinden birine imza attı.
Ukrayna merkezli Bitcoin borsasında işlem patlaması!

Rusya’nın işgalinin ardından büyük bir Ukrayna kripto para borsasında Bitcoin (BTC) ve altcoin işlem hacminin arttığı ortaya çıktı.

CoinGecko veri kaynağına göre, 24 Şubat tarihinde Kuna borsasındaki hacim neredeyse üç katına çıkarak 4 milyon doları aştı.

Kripto paralar Ukraynalıların radarında

Rusya ile Ukrayna arasında çatışma başladıktan sonra her iki ülkenin itibari (fiat) para birimleri üzerinde net bir etki meydana gelmişti.

Rus rublesi belirgin şekilde gerilerken Ukrayna grivnası da düştü.

Milletvekilleri arasında defalarca gidip geldikten sonra nihayet bu ay kripto para birimini yasallaştıran Ukrayna, şaşırtıcı olmayan bir şekilde alternatif paralara olan ilginin arttığını görüyor.

Alternatif varlıklara olan ilgi, 21 Şubat’ta 1 milyon doların altında işlem hacmi olan, ancak üç gün sonra neredeyse 4,1 milyon doları bulan yedi yaşındaki Kuna borsasında daha net görüldü.

Bu haber yayına hazırlanırken BTC/USD paritesi Bitstamp’ta 38.300 dolardan işlem görürken Kuna borsasında 40.000 doların üzerindeydi.

Stablecoin Tether (USDT) ise Bitcoin başına 37.800 dolardı.

Kuna borsasındaki kripto para işlem görüntüsü. Kaynak: CoinGecko
Merkez bankası para birimi özgürlüklerini azaltıyor

Bu arada Bitcoin hakkında kritik bir hamle, hükümet para birimi yöneticilerinden geldi.

Çarşamba günü Ukrayna Merkez Bankası nakit kısıtlamalarına başladı. Grivna çekimlerini günde 100.000 UAH (yaklaşık 3.353 dolar) ile sınırlandırdı ve sınır ötesi döviz işlemlerini doğrudan yasakladı.

Bir Facebook gönderisinde, bankanın ayrıca Grivna stablecoin kuru oluşturmaya çalıştığı doğrulandı.

Bu arada Rusya merkez bankası, son 24 saat içinde meydana gelen birkaç sert hareketin ardından rubleyi desteklemek için forex piyasalarına müdahale etmeye başladı.

Add a comment